Wyszukaj zwierzaka

Sussex Spaniel   pies powstały na skutek skrzyżowania różnych ras spanieli

Nazwa tego spaniela pochodzi od miejsca jego pochodzenia, czyli angielskiego hrabstwa Sussex. Powstał, dzięki połączeniu różnych rodzajów spanieli. Wzorzec rasy został uznany od 1885 roku. Sussex spaniel to najniższy i najwolniejszy ze wszystkich odmian spanieli. Rasa jest wciąż mało znana, a swoje ciągłe istnienie zawdzięcza oddanym miłośnikom tej rasy.

 

Wygląd

Sussex Spaniel to pies o mocnej budowie. Idealna wysokość w kłębie wynosi od 38 do 41 cm. Waży około 23 kg. Kończyny przednie spaniela są stosunkowo krótkie. Poruszają się równolegle do osi ciała, co sprawia, że chód jest kołyszący. Czaszka ma wyraźnie zaznaczony guz potyliczny i stop. Szczęki są mocne. Oczy są duże i mają orzechową barwę. Włos jest gęsty i płasko przylegający o obfitym  podszerstku. Umaszczenie Sussex Spaniela powinno być koloru złoto-wątrobianego. Z kolei kolor ciemno-wątrobiany lub pchły jest niepożądany.

Charakter

Sussex Spaniel to zdolny myśliwy i tropiciel. Jest to pies spokojny i zrównoważony, a także oddany właścicielowi. Ponadto jest przyjacielski i roztropny. Do jego zalet należy również zaliczyć umiejętność szybkiego uczenia się.

Pielęgnacja i wychowanie

Sussex Spaniel to najspokojniejszy ze wszystkich spanieli. Jest również powolny, dlatego idealny właściciel nie powinien być osobą lubiącą pośpiech. Psy tej rasy idealnie czują się na polowaniach. Posiada cechę „głoszenia zwierzyny". Ponadto jest wyjątkowo odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne. Uwielbia przebywanie w terenie, dlatego najlepiej będzie się czuł z właścicielem żyjącym blisko natury. Jest również czuły wobec dzieci, dzięki czemu natychmiast łapie z nimi dobry kontakt. Sussex Spaniel to nie tylko pies na polowania. Z powodzeniem może być doskonałym psem do towarzystwa. Wymaga jednak konsekwencji w prowadzeniu. Nie można go traktować surowo. Należy również dbać o dobór urozmaiconego zestawu ćwiczeń.

Ciekawostka

Sussex Spaniel jest obdarzony niesamowitym głosem, którego brzmienie można porównać do dźwięku dzwonu. Taki wniosek wysnuł autor literatury kynologicznej XIX wieku- Stonehenge. Głos Sussex Spaniela jest głęboki, a dodatkowo zmienia się w zależności od rodzaju zwierzyny, na którą pies poluje. W ten sposób myśliwy zdobywa informację o ściganej zwierzynie, a także o rodzaju tropu.

Oto pupil / Ostatnio dodane

Zobacz więcej