Wyszukaj zwierzaka

Nowofundland — czuły i łagodny olbrzym

Nowofundland zamiennie nazywany wodołazem pochodzi z Kanady, a konkretnie z okolic Nowej Funlandii, od której rasa zaczerpnęła nazwę.  Nowofundlandy powstały w wyniku krzyżówki psów, które zamieszkiwały wyspę Indian Betouk z dużymi psami przeznaczonymi do polowań na niedźwiedzie. Istnieją również tezy, które wskazują na ich czysto amerykańskie pochodzenie. Wielu badaczy przypuszcza, że Nowofundland pochodzi od mastiffa tybetańskiego, psów pirenejskich czy bernardynów. Nowofundlandy od XVI wieku zaczęły pracować w wodzie. Wzorzec rasy został zatwierdzony w 1886 roku. Pierwsze psy tej rasy zostały sprowadzone do Polski z Niemiec.

 

Wygląd

Nowofundland to masywny pies o rozbudowanej muskulaturze. Wzorzec rasy wyraźnie zaznacza, że sylwetka tej rasy powinna znajdować się w obrysie prostokąta. Długość psa jest większa niż jego wysokość, która w przypadku psów wynosi 71 cm, natomiast suk 66 cm. Odstępstwa są dopuszczalne tylko w przypadku, gdy proporcje sylwetki są zachowane. Masa ciała psów wynosi 68 kg, natomiast suki powinny ważyć około 54 kg. Głowa jest masywna, a kość potyliczna i stop są mocno zaznaczone. Oczy są niewielkie i szeroko osadzone. Mogą przybierać różne odcienie koloru brązowego. Uszy są nieduże i mają kształt trójkąta. Szata Nowofundlanda jest dwuwarstwowa i wodoodporna. Włos jest bardzo gęsty i elastyczny, prosty i o umiarkowanej długości. Dłuższe włosy znajdują się na przednich kończynach, zadzie i na ogonie. Umaszczenie jest biało-czarne, czarne lub brązowe.

Charakter

Nowofundlandy to psy nad wyraz opiekuńcze i serdeczne. Są zrównoważone, cierpliwe i pozbawione agresji. Są towarzyskie i mocno przywiązane do właścicieli. Uwielbiają dzieci i przyjęło się nazywać je troskliwymi niańkami.

Pielęgnacja i wychowanie


Żywiołem Nowofundlandów jest woda, w której uwielbiają pracować. Dzięki temu są wykorzystywane w ratownictwie wodnym. Chętnie oddają skoki do wody nawet z dużych wysokości. Ich siła pozwala na przyholowanie łódki do brzegu. Wyróżnia je również doskonały węch, dzięki czemu są w stanie odnajdywać zaginionych ludzi zarówno na lądzie, jak i w wodzie. Szkolenie Nowofundlanda odbywa się sprawnie, ponieważ przedstawiciele tej rasy są zdyscyplinowani i chętnie współpracują z człowiekiem. Jednak należy wystrzegać się krzyku i surowych metod wychowawczych. Szkolenie, którego nieodzownym elementem jest nauka pływania, należy rozpocząć już w okresie szczenięcym. Pomimo tego, że Nowofundland jest łagodnym i przyjaznym psem to, nie jest to rasa dla każdego. Idealny właściciel nie powinien być osobą zapracowaną. Najlepiej, aby odznaczał się siłą fizyczną i psychiczną. Osoby decydujące się na zakup Nowofundlanda, muszą się także liczyć z wysokimi kosztami utrzymania psa. Pielęgnacja sierści Nowofundlanda jest pracochłonna i wymaga sporej ilości czasu. W okresie linienia pies wymaga codziennego czesania. Sierść powinna być pielęgnowana przy użyciu olejków, na przykład norkowego lub z drzewa herbacianego. Należy również zadbać o pełnowartościową dietę Nowofundlanda. Posiłki nie mogą być zbyt obfite, ale muszą mieć dużą ilość witamin. Dietę najlepiej uzupełnić o suplementy z licznymi pierwiastkami i wapnia. Korzystnie na sierść wpływają wszelkie produkty zawierające w swoim składzie biotynę i nienasycone kwasy tłuszczowe. Nowofundlandy w porównaniu z innymi rasami wypijają również znacznie większą ilość wody.

Ciekawostka


Wizerunek Nowofundlanda jako opiekuńczego i łagodnego psa został spopularyzowany dzięki książce „Piotruś Pan", której jednym z bohaterów jest Nowofundlandka o imieniu Nana, która opiekuje się dziećmi.

Oto pupil / Ostatnio dodane

Zobacz więcej