Wyszukaj zwierzaka

Akita

Akita, a dokładniej Akita Inu to japońska odmiana szpica, wywodząca się z psów pierwotnych. Psy tej rasy towarzyszyły Japończykom od zawsze. Przodkowie rasy pojawiają się w źródłach dotyczących pierwszych japońskich osadników. Początkowo ich przeznaczeniem były walki psów oraz polowania, współcześnie są to doskonałe psy obronne i stróżujące.


Akita japońskim dziedzictwem przyrody

 

Akita to wartościowa i mocno związana z historią Japonii rasa. Pies ten występuje w tekstach literackich, mitach i legendach. Wiernie towarzyszył Samurajom już 5ooo lat temu. Po I wojnie światowej liczba psów drastycznie zmalała, ale w trosce o zachowanie tradycji, hodowle otrzymały dotacje rządowe na wznowienie rasy. Ówczesny wzorzec Akity pochodzi z 1938 roku. Akita to prawdopodobnie jedyna rasa psa na świecie, która została oficjalnie uznana za Pomnik Przyrody w swoim ojczystym kraju.

Wygląd

Akita to pies o masywnej i sportowej posturze pokrytej gęstym płaszczem. Wysokość psa może wynosić od 66 do 71 centymetrów, a w przypadku suk o 5 centymetrów mniej. Waga zdrowego psa waha się od 35 do 45 kilogramów (w przypadku suk jest to 10 kilogramów mniej). Akita posiada szeroką i masywną głowę. Charakterystyczne dla rasy są spiczaste i stojące uczy (typowe dla wszystkich szpiców) oraz zawinięty do góry ogon. Najbardziej popularne umaszczenie Akity to białe, rude z czarnym, pręgowane, ale występuje także w innych barwach. Psy o innym kolorze niż biały, mają białe znaczenia na szyi, pod ogonem i na brzuchu.

Charakter

Akita to inteligenta i niezależna rasa psa. Lubi dominować i nie chętnie socjalizuje się z innymi zwierzętami. Pies tej rasy, szczególnie w stosunku do innych psich samców – może być agresywny. Akita ten jest również nieufna wobec obcych. Będzie tolerować dzieci, z którymi zostanie wychowana od małego, ale lepiej nie zostawiać małych dzieci z psem samych – zaborcza o swoje zabawki czy jedzenie Akita, może negatywnie odebrać ruchliwe i żywiołowe maluchy. Nawiązuje silną więź z opiekunem i rodziną, w której żyje. Jest czujna i gotowa do obrony tych, których kocha. Tylko oni też będą mogli zobaczyć beztroską zabawę i i urok tego psa, ponieważ wobec obcych Akita zachowuje dystans i asertywną postawę. Jest psem czujnym i cichym (rzadko szczeka). Upartość i wrodzona niezależność u psów myśliwskich jest bardzo częsta, a w przypadku psów rasy Akita może utrudniać trening posłuszeństwa czy socjalizację. Dlatego zalecane jest wczesne szkolenie. Wyszkolony pies rasy Akita Inu to lojalny, cierpliwy i kochający towarzysz rodziny.

Pielęgnacja i wychowanie

Akita wymaga cierpliwego, kreatywnego i systematycznego trenera, a szkolenie należy rozpocząć w wieku wczesnoszczenięcym. Nie jest to polecana rasa dla tych, którzy szukają swojego pierwszego psa. W przeciwieństwie do większości psów myśliwskich, nie wymaga intensywnych aktywności. Jeden 20 minutowy energiczny spacer lub lekki jogging dziennie wystarczy, ale dobrze jest zapewnić psu ogrodzony ogród, który może eksplorować. Zamknięty w mieszkaniu pies może przejawiać destruktywne zachowania lub popaść w depresję. Akita preferuje chłodniejsze klimaty. Doskonale bawi się na śniegu. Ich gruba sierść o miękkim podszerstku ma właściwości wodoodporne, ale pies z łatwością gubi ją pod prysznicem. Dobrze jest kąpać psa w wannie i tylko wtedy, kiedy jest to niezbędne. Pies linieje dwa razy do roku pozostawiając mnóstwo swojej sierści dookoła. Dobrze jest czesać Akitę przynajmniej raz w tygodniu, a częściej w okresie linienia.

Ciekawostka

Akita została doceniona przez Amerykanów, w wyniku czego udało im się wyhodować odmianę tej rasy tzw. Akitę Amerykańską. Amator może pomylić Akitę Amerykańską z oryginalną japońską rasą. Akita Amerykańska ma mniej futra na głowie, generalnie krótszą sierść i występuje wielu różnych kolorach. Akita Amerykańska jest też masywniejsza od japońskiej i ma tzw. grubą kość. Na cześć niezwykle wiernej i kochającej Akity powstały dwa filmy. Pierwszy (1987) opowiada autentyczną historię psa o imieniu Hachiko, który wyczekiwał swego pana przez kilka lat po jego śmierci. Drugi film (2009), to amerykański remake oryginału.

Oto pupil / Ostatnio dodane

Zobacz więcej